Adresa
Angažujte pouzdanu agenciju
pošaljite upitposao detektiva
U istražnom postupku vrše i razne vidove nadzora i pretresa radi provere činjenica.
Oni su obučeni u vršenju fizičkog nadzora korišćenjem dugotrajnog praćenja osumnjičenih putem mobilnih i GPS sistema. Dužnosti privatnih detektiva zavise od potreba klijenta. U slučajevima koji se tiču prevare zaposlenih, oni sprovode dugotrajni tajni nadzor gde se osoba posmatra i celokupna njegova aktivnost dokumentuje i prijavljuje klijentu.
Provajderi obaveštajnih službi u pružanju profesionalnih usluga trebaju biti svesni zakona prilikom sprovodjenja istrage, a takodje u skladu sa lokalnim zakonima kao što su zakon o privatnosti i druga pravna pitanja koja podrazumevaju pravilno prikupljanje dokaza a ne ugrožavaju prihvatljivost tih dokaza na sudu.
Stručno osposobljavanje, obuka i kvalifikacije
Zakonite aktivnosti
Detektiv se često specijalizuje za obavljanje odredjene vrste istražnih delatnosti poput kradja intelektualne svojine, istražuje i dokumentuje dela piraterije, pomaže klijentima u zaustavljanju nezakonitih aktivnosti i daje obaveštajne podatke za krivično gonjenje i moguće sudske sporove.
Drugi istraživači su specijalizovani za razvoj finansijskog profila i sprovođenje pretrage imovine. Kompjuterski forenzičari pronalaze, analiziraju i predstavljaju kompjuterske podatke u istragama kao dokaz. Pravni istražitelji omogućuju sakupljanje dokaza za odbranu ili dalje krivično gonjenje, locirajući svedoke i prikupljajući dokumentaciju, fotografije i informacije neophodne tužilaštvu i sudu.
Detektiv Istražitelj je lice koje istražuje i otkriva krivična dela i njihove počinioce. To može biti službeno lice (policajac), a po potrebi i privatni istražitelj. Privatni detektivi rade po narudžbi i uz naknadu, a za rad mu je potrebna licencirana radna dozvola. Naziv detektiv dolazi od latinske riječi detegere, što znači otkriti. U većini evropskih policijskih službi većina detektiva su diplomirali na fakultetu, a rade policijski posao odmah nakon dobivanja diplome, i ne moraju provoditi vrijeme služeći kao uniformisani policijski službenici, za razliku od američkog policijskog sistema gde su uniforme preduslov za postajanje detektivom.
S jedne strane posao detektiva se teško može usporediti sa poslom uniformisanog policajca, za obavljanje tog posla potrebna je sasvim drugačija obuka, kvalifikacija i veština. Isledniku je neophodno posedovanje pravnog znanja o policijskom postupku stečeno tokom službe u uniformi.
Privatna detektivska delatnost u Srbiji pravno je regulisana Zakonom o detektivskoj delatnosti, koji je stupio na snagu 5. decembra 2013. godine, pod nadzorom Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije.